Dubaj – história mesta v Spojených arabských emirátoch

Dubaj je synonymom pre luxus a svetové rekordy. Je to mesto, ktoré prekvapuje a inšpiruje svojimi projektami, ako sú Burj Khalifa, Burj Al Arab, Palm Jumeirah, alebo Ski Dubai. Predstavuje unikátnu kombináciu histórie a ultramodernej architektúry. Tento článok vás prevedie jeho históriou a poskytne tipy na najlepšie atrakcie.

Kedysi púšť a dnes symbol luxusu

Dubaj, dnešný symbol luxusu, moderných technológií a kozmopolitného života, má fascinujúcu históriu, ktorá siaha hlboko do minulosti. Táto nehostinná púštna oblasť na brehoch Perzského zálivu bola kedysi domovom malých kmeňov, ktoré sa živili rybolovom, lovom perál a obchodom. Prvé zmienky o Dubaji sa objavujú už v 3. storočí nášho letopočtu, keď región ovládala staroveká civilizácia Ománskeho polostrova.

Približne v 18. storočí sa Dubaj stal súčasťou konfederácie známej ako Zmluvné štáty (Trucial States), ktorú tvorilo niekoľko emirátov pod ochranou Britskej ríše. V tomto období bol Dubaj malou osadou s približne 1200 obyvateľmi, ktorí sa sústreďovali najmä na obchod a rybolov. Už vtedy si však Dubaj vďaka svojej strategickej polohe na obchodných trasách Perzského zálivu budoval reputáciu ako centrum obchodu.

Lov perál nestačil

Zlomový okamih nastal v roku 1833, keď klan Al Maktoum prevzal kontrolu nad Dubajom. Táto vládnuca dynastia, ktorá je dodnes pri moci, výrazne ovplyvnila smerovanie emirátu. Pod vedením šejka Maktouma bin Butti Al Maktouma sa Dubaj stal prosperujúcim prístavným mestom, ktoré priťahovalo obchodníkov z Perzie, Indie a ďalších krajín. V tomto období bol hlavným zdrojom príjmu lov perál, ktorý zabezpečoval ekonomickú stabilitu regiónu až do 30. rokov 20. storočia.

Svetová hospodárska kríza a objavenie umelých perál v Japonsku však spôsobili úpadok perlového priemyslu, čo priviedlo Dubaj na pokraj ekonomického kolapsu. Napriek tomu šejk Saíd bin Maktoum Al Maktoum viedol Dubaj smerom k modernizácii. V 50. rokoch minulého storočia bolo v meste zavedené moderné prístavné vybavenie a letisko, čo ešte viac posilnilo jeho obchodnú pozíciu.

Čierne zlato – ropa

Objavenie ropy v roku 1966 bolo kľúčovým bodom v transformácii Dubaja. Aj keď jeho zásoby neboli také bohaté ako v iných emirátoch, príjmy z ropy umožnili šejkovi Rašídovi bin Saídovi Al Maktoumovi vybudovať infraštruktúru, ktorá dnes tvorí základ moderného mesta. V 70. rokoch sa Dubaj stal zakladajúcim členom Spojených arabských emirátov, ktoré vznikli zjednotením siedmich emirátov pod jednou vládou.

Dubaj si však uvedomil, že ropa nie je večným zdrojom bohatstva, a preto sa od 80. rokov začal diverzifikovať. Šejk Mohamed bin Rašíd Al Maktoum, súčasný vládca Dubaja, viedol mesto smerom k rozvoju turizmu, realitného sektora a finančných služieb. Vďaka ambicióznym projektom, ako sú Burj Al Arab, Palm Jumeirah či Burj Khalifa, sa Dubaj stal magnetom pre investorov, turistov a medzinárodné korporácie.

Dubaj = synonymum inovácií

Dnes je Dubaj synonymom inovácií, kultúrnej diverzity a globálneho vplyvu. Je to príbeh o transformácii, ktorý ukazuje, ako sa malé púštne mesto dokázalo stať jednou z najvplyvnejších metropol sveta.

Tento krátky prehľad histórie Dubaja vám prinášame v rámci série článkov o meste, ktoré nám v našej realitnej kancelárii učarovalo. Súčasne sme ho vyhodnotili ako ideálne miesto pre investície do nehnuteľností rovnako ako tisíce ďalších investorov z celého sveta. Aktuálne ponuky investičných bytov, alebo apartmánov na bývanie nájdete v našej špeciálnej rubrike Dubaj kliknite sem a pozrite si čo je medzi najžiadanejšími nehnuteľnosťami.

Na nasledujúcej linke si môžete tiež pozrieť príklad investičného bytu, ktorý je obľúbený medzi investormi: Štúdio – investičný byt v Dubaji